Wow. Pomyslím si při balení kufru na další služební cestu, v prosinci jsem ještě nikdy v exotických zemích nebyla. Vzhledem k faktu, že sníh považuji za svého úhlavního nepřítele a vrstvení triček, mikin, svetrů a huňatých šál není jedna z mých nejoblíbenějších aktivit, jsem se na tuhle cestu těšila o poznání více. Co může být lepšího než únik z vymrzlé zimní Evropy konkrétně tedy ze severních Čech obklopených Jizerskými horami?
A je to tady, letadlo vzlétává, od snové destinace ležící jihozápadně od Afriky uprostřed Indického oceánu mě dělí pouze krátká zastávka v Istanbulu. Konečně sesedáváme na letišti Sir Seewoosagur Ramgoolam (nebojte, také nemám tušení, jak název vyslovit), které se, což vás může zmást, nenachází v hlavním městě Mauriciu Port Louis, nýbrž na úplně opačné straně ostrova.
Hned první hotel mě dostal do kolen, a to hlavně díky své magické poloze pod horou Le Morne Brabant, která se řadí mezi památky UNESCO. Pro ty dobrodružnější z vás existuje i varianta 4 hodinového treku na vrchol. Blížil se soumrak a mně se dostalo toho nejkrásnějšího přivítání na ostrově v podobě zlatavých tónů zapadajícího slunce nad hladinou. Procházela jsem se po dlouhé písčité pláži a vychutnávala si ten nepopsatelný okamžik. Co dalšího je mojí slabinou? Jednoznačně jídlo, řekněme, že již po delikátní večeři s naprosto prvotřídními službami personálu, jsem se nemohla dočkat snídaně. No co, je to přece základ dne…
Pojďme se přesunout na sever ostrova do oblasti Grand Baie či Grand Gaube. Musím říct, že tu o poznání více fouká, což se ve výsledku jeví velice příjemným. Obecně mě Mauricius překvapil svými teplotami. Jednoduše řečeno, není vám nesnesitelné horko, ale ani nedrkotáte zuby, když vylezete z vody. Za mě ideální stav! Teploty se během roku pohybují v průměru okolo 26 stupňů, jen některé měsíce jsou ohroženy větším výskytem srážek, nicméně navštívit ho skutečně můžete během celého roku. Zpátky k severní části ostrova – je živější než všechny ostatní, spousta barů a nákupních možností. Pokud hledáte zábavu, vyrazte sem, písčitým plážím to na kráse rozhodně neubírá.
Už víte, že pláže s tyrkysově průzračnou vodou, počasí, vlídný personál, kvalitní hotelové služby a vytříbené pokrmy jsou jednoznačnými atributy pro navštívení Mauriciu. To není ale všechno. Jste třeba zapálení golfisté? Odpalte si míček s výhledem na zmiňovanou majestátní horu nebo na soukromém ostrově či v doprovodu vlídných jelenů. Možností hraní golfu je na celém ostrově mnoho a některé se pyšní i konáním světově uznávaných turnajů. A pokud zrovna nezvolíte resort v blízkosti golfového hřiště a přepadne vás nutkavá potřeba stanout na greenu, zkuste třeba dopravu vrtulníkem! Heliporty disponuje nemálo hotelů a hřišť a vy prožijete další nezapomenutelný okamžik během vaší dovolené.
Přiznám se, že jsem přeci jen měla i nějaké to osobní volno. To bych to nebyla já, kdybych ho nevyužila spíše k aktivnímu odpočinku. Přes snahu naučit se hrát tenis (a teď vzdávám veškerý hold svému trpělivému koučovi), vypůjčení cyklistických kol, vyzkoušení snad všech možností vodních sportů a je jich vážně hodně – šlapadla, kajaky, potápění, paddleboarding, šnorchlování či projížďka na lodi s proskleným dnem až k výletu na palubě katamaránu na opuštěné ostrůvky. A to jsem zdaleka nestihla vše, co tato nespoutaná destinace nabízí. O důvod více se sem vrátit, jak mi většina místních s oblibou připomínala každý den. Nespoutaná…ano je to správné slovo, přesně taková je zde příroda. Vrcholky hor střídají zelené porosty, v nichž se ukrývají vodopády, zbarvené Charamelské hory jako duha nebo také palírna rumu. Pokud jste milovníky tohoto lstivého nápoje, degustace vás jistě potěší. Ostatně mauricijský rum je světově známý a místí jsou na něj právem hrdi. Těšit se můžete na různé příchutě – vanilkový, pomerančový, kokosový, skořicový. Na chuť si přijde každý. A odkud že to všechno vím? Přímo v palírně jsem sice nebyla, ale ochutnávka rumů mě při jednom veselém odpoledni také neminula! A pokud to pro vás stále není dostatek aktivit, vydejte se prozkoumat autentický ostrov Rodrigues, na kterém se zastavil čas, navštivte také ostrov Reunion nebo spojte dovolenou s divokým safari v pevninské Africe.
Je stále třeba vás přesvědčovat, že Mauricius je právem už dlouhá léta „in“ a stojí za to ho navštívit? Ať si vyberete jih, sever, východ nebo západ ostrova, nešlápnete vedle, každá oblast ostrova je specificky kouzelná. Přívětivá je i cena, jejíž poměr ke kvalitě je na vysoké úrovni. Mohu už jen dodat pár současných faktů, a to že politická situace je naprosto stabilní, země je bezpečná, nehrozí vám děsivé choroby, nepotřebujete cestovní víza, všichni umí anglicky a místní obyvatelé jsou tak tolerantní a přívětiví, že by se od nich kdejaká země mohla učit. V harmonii vedle sebe žijí lidé s různým vyznáním a názory, které spojuje jedno, to že jsou všichni Mauricijci.
Mauricius jsem si zamilovala a já pevně doufám, že jsem svou lásku předala i vám čtenářům a stejně jako já se vidíte v houpací síti mezi palmami při západu slunce na tomto fascinujícím ostrově.
Text a foto: ©Inka Teschinská 2020