Petra, poušť a jehněčí

Petra, poušť a jehněčí

Petra, poušť a jehněčí 30.4.2020

Díky brzkému přímému letu z Prahy do Ammánu, který zabere 4 hodiny, máme téměř celý den před sebou. Naše první kroky vedou do starověkého města Jerash na severu Jordánska, které založil slavný Alexander Makedonský. Ruiny římského města patří k těm nejimpozantnějším a nejnavštěvovanějším v zemi a my po pár krocích a průchodem Hadrianovým obloukem chápeme proč. Areál by se dal procházet dlouhé hodiny, slunce nám ale již zapadá za zády. Ochladilo se a nevím jak kolegům, ale mně už trochu kručí v žaludku. Typický arabský chléb, olej a oregano aneb “nebe v hubě”. Tato prostá pochoutka nás dostala na první dobrou a s radostí jsme si ji vychutnávali během celého pobytu. Po večeři jsme ještě diskutovali s manažerem hotelu při čaji a kávě a v jejich případě samozřejmě i cigaretě naši nadcházející trasu a vymysleli jsme speciální zastávky po cestě mimo hlavní turistické trasy. Další přírodní rezervace, vyhlídky a i tradiční vesnice. Obdrželi jsme tipy a kontakty na další utajená místa, místní obyvatele i nové hotely, a tak jsme se začali těšit a zároveň obávat, abychom všechno stihli. Jedno je jasné, nejsme tu na dovolené, ale pracovně! Jordánsko začíná být velmi zajímavé pro individuální turistiku a objevují se tu i speciální butikové či ekologické hotely.

Čeká nás dlouhý druhý den. Vydáváme se směrem na jih země a naším finálním cílem je poušť Wadi Rum. Ale nepředbíhejme, cestou je naplánováno hned několik zastávek. Hora Nebo je první z nich, dle hebrejské Bible byl zde Mojžíšovi udělen pohled na zemi zaslíbenou. My jsme si vychutnali panoramatický výhled na členitou krajinu a údolí řeky Jordán. Při velmi jasném dni je možné spatřit v dáli i samotný Jeruzalém či Jericho. Tajemné biblické příběhy bychom mohli poslouchat celý den, ale je na čase nasednout do našeho auta a vyrazit vstříc dalšímu dobrodružství. Během jízdy jsme zastavili na několika “view pointech”, které jsou skryté očím běžných turistů a kde nás místní mile vítali šálkem šalvějového čaje. Usrkávali jsme teplý nápoj a hleděli do tiché krajiny, nikde ani živáčka. 

Zlatý hřeb večera se blížil, noc uprostřed pouště. Poušť Wadi Rum nás přivítala už zahalená tmou. Nemohli jsme se tedy dočkat rána, až nás pozdraví v celé své kráse. Po příjezdu do kempu jsme usedli rovnou ke stolu a stali se součástí tradiční večeře včetně místní hudby a tance. Měkké jehněčí, olivy a nejsladší dezerty, které jsme kdy jedli. Přenocování v bublině, to bude vzrušující! Pokoje ve tvaru polokoule připomínající invazi mimozemské civilizace jsou v poušti Wadi Rum velice populární. A s ranním světlem, kdy jsme konečně spatřili celý areál, jsme si skutečně připadali jako Matt Damon ve filmu Marťan.

Hurá na projížďku písečnými dunami! Zde na nás čeká náš beduínský průvodce, který nás provede svým domovem a vypráví nám o vzrušujícím ale i tvrdém životě v poušti. Červená barva písku střídá oranžovou a příjemné sluneční paprsky nás šimrají na obličeji a alespoň trochu zahání mrazivý pocit po těle. Prosincové teploty nejsou právě nejvyšší, a tak jsme při jízdě na korbě vozidla trochu prochladli. Sladkým šálkem šalvějového čaje u beduínů tedy rozhodně nepohrdáme! I přes mírné rampouchy u nosu jsme jízdou nadšeni. Náš zkušený průvodce nám odtajnil skrytá zákoutí a útvary v písečných skalách a pokud jste fanoušci Star Wars, budete se cítit jako na planetě Tatooine, kde vyrůstal Luke Skywalker. Říká se, že třetí den bývá kritický. Nás ale ještě čeká skvost všech skvostů - skalní město Petra. Pokud vám v hlavě naskočila znělka Indiana Jonese, nejste jediní, my si ji broukali celý den. Město se rozprostírá na nemalém území a odkrývá mnoho příběhů a míst, které jsme detailně prozkoumali. Nedílnou součástí je i nejznámější Pokladnice, která bývá hlavním cílem turistů. I my jsme si tady “udělali selfíčko”. Den jsme završili delikátním jehněčím v jogurtové omáčce, které patří mezi lokální speciality. Mansaf doporučujeme ochutnat! 

Jordánsko bez Mrtvého moře? Nebojte, náš průzkum zakončíme právě tam. O přínosech koupání v Mrtvém moři a bahenních zábalech vám asi říkat nemusíme. Můžeme vám ale poradit, kde se ubytovat, prohlédli jsme si ty nejlepší hotely s prvotřídním servisem a službami. Času jsme sice neměli mnoho, ale i tak si náš kolega proceduru s bahnem vyzkoušel. Přesvědčte se sami ve fotografiích. Oklepáváme poslední písek z bot, nasáváme sluneční paprsky a vracíme se zpět do České republiky, kde na nás s největší pravděpodobností čeká zasněžená krajina.

Text: ©Inka Teschinská 2020
Foto: ©Klára Valentová, Inka Teschinská 2019

« zpět na seznam Inspirujte se