Vzpomínky na Afriku

Vzpomínky na Afriku

Vzpomínky na Afriku 25.2.2021

Když jsem se měla rozhodnout na úplně poslední chvíli, zda mám sama odletět do Tanzanie na safari se slavným průvodcem Peterem Allisonem, hodně jsem váhala. Byl to především strach z pandemie, ale také moje vnitřní obavy, že opustím rodinu, bez které jsem necestovala rovných 16 let. První týden v lednu jsem si nechala vyšetřit protilátky na covid a tajně doufala, že nebudu mít žádné – dost pádný důvod se nevypravit. Ve středu jsem měla výsledek, ve čtvrtek koupené letenky a v neděli mi mávali na letišti moje tři děti a manžel. Ještě na palubě letadla jsem nevěřila, že opravdu letím do Tanzanie.

První dva dny v Arushe jsem byla sama a čekala na ostatní členy naší výpravy. Kromě Kláry – majitelky cestovní kanceláře  – jsem nikoho neznala a o Peterovi jsem pouze četla nebo slyšela. Po návštěvě kávové plantáže a podrobném výkladu, proč se v Tanzanii pěstuje káva z Etiopie a ne z Brazílie jsem navštívila s průvodcem Národní park Arusha. Mé pocity byly smíšené, protože představy o Tanzanii jsem měla trochu jiné. Nebo možná jsem žádné neměla, protože jsem si myslela, že do Afriky na safari už znovu nepojedu. Už jsem totiž jednou na safari byla a to před dvěma roky v Botswaně.

Večer po návratu z výletu na mě na recepci už čekala Klára a několik mužů – účastníků „zájezdu“. Mezi nimi byl i Peter. Velmi sympatický, nijak výstřední, zapadající do skupiny, prostě fajn chlap na první pohled. Nebylo nás hodně – celkem s Klárou a Peterem devět, ale převažující pánská část měla velmi podobná jména. Zapamatovat si je a určit správně  - kdo je kdo – byl oříšek i pro mě natož pak pro cizince. Peter s přehledem a bez jediného zaváhání si je všechny zapamatoval a jména správně používal. Připadalo mi to neuvěřitelné a velmi profesionální. Časem jsem zjistila, že se na nás pečlivě připravoval.

Z Arushy jsme se dvěma auty přesunuli k jezeru Manyara, které bohužel bylo rozvodněno a díky tomu jsme se nedostali na místa s větším výskytem zvířat. Ale to vůbec nevadilo. Peter pravidelně přesedal z auta do auta, aby se nám všem mohl věnovat a podělit se s námi o zážitky a znalosti z jeho třicetileté kariéry na safari. Narodil se v Austrálii, v šestnácti letech odletěl do Japonska studovat a procestoval celý svět. Jeho kariéra průvodce na safari začala v jihoafrickém kempu, kde pracoval jako barman. Když v kempu onemocněl průvodce, dostal auto a zbraň a musel na safari s klienty. Jediný problém byl v tom, že v životě v ruce nedržel zbraň a neuměl řídit auto :).

Při ranní lovecké výpravě se členy kmene Hadza byl Peter neustále ve střehu. Dával na nás všechny pozor, aby se nic nestalo. Ukazoval nám různé druhy ptáků, brouků i rostlin. Vysvětloval a odpovídal na naše dotazy. A ocenil, když jsme viděli nebo našli nějaké zvíře nebo rostlinu jako první.

Delší přejezdové cesty jsme strávili různými diskusemi třeba právě o rozpínajícím se turismu a jeho vlivu na původní kmeny. Jak přiblížit život původního obyvatelstva a nezasahovat do jeho soukromí? Jak uchovat tradice, jazyk a kulturu?  Nařizovat jejich dětem chodit do školy, což v mnoha případech znamená, že vzdělané děti se již do kmene nevrátí a tím kmen vymře?

Při příjezdu do oblasti Ndutu těsně sousedícím s národním parkem Serengeti jsme se najednou ocitli ve filmu z Disneyho produkce Lví král. Neuvěřitelné, jenom chyběla podkreslující romantická hudba. V pozadí migrující stáda zeber a pakoňů, uprostřed dvě bojující žirafy a vepředu dva plameňáci. Všichni jsme fotili jak o život. I Peter. A jeho fotky jsou opravdu úžasné. Často věnuje své fotografie do různých charitativních akcí. Nedivím se. Kdybych byla na jeho místě vydala bych celou knihu fotografií. V kempu jsme museli být do 18.00 hodin. Na rozdíl od Botswany se ve velké části Tanzanie nesmí jezdit po setmění. Měli jsem ještě chvilku čas, tak jsme sjeli z cesty k vyschlému jezeru a tam nás přivítaliy tři lvice s mláďaty…do kempu jsme přijeli těsně před setměním.

Kráter Ngorongoro je něco nepopsatelného. Opravdový osmý Div světa. Na mém listu jsem si mohla si mohla zaškrtnout nosorožce, protože toho jsem v Botswaně neviděla. A také servala, krásně vybarvenou větší kočku. A také čerstvě narozené mládě pakoně. Nevěděla jsem, že pakoně rodí ve stejnou dobu v pravé poledne, aby svá mláďata ochránili od predátorů. Nevěděla jsem, že samice hyeny má podobné pohlavní orgány jako samec, že mají problémy s porodem prvního mláděte. Nevěděla jsem spoustu věcí a stále nevím. Peter nás pokaždé něčím překvapil a zaujal. Dokázal vystihnout správný moment, kdy a co říct. Často mi bylo líto, že se mnou nejsou děti, protože Peter je vynikající vypravěč a dozvěděly by se mnoho nového. Jsem si stoprocentně jistá, že by je zaujal. Když ne informacemi o zvířatech, tak vtipnými historkami o klientech, které provázel na safari. Škoda, že jsme se nikdy nedozvěděli a nedozvíme jejich jména.

Naše cesta končila na ostrově Mafia, kde jsme bydleli v otevřených domcích na stromech. Zážitek. Měla jsem ukrutnou hrůzu, že najdu v posteli hada, pod postelí varana, v botě pavouka, v tašce myš a na stropě netopýra. Byla jsem uklidněna, že se nic takového nestane. Vše mi bylo logicky vysvětleno a já spala klidně a tvrdě celou noc…

Nakonec jsem ráda, že jsem našla odvahu a na cestu se vydala. Děkuji Kláře za perfektní organizaci, děkuji Peterovi za to, že s námi jel. Za jeho humor, lidskost a profesionalitu. Už se těším na Namibii.  

Text: Z. Janečková, Foto: ©Klara Valentova 2021

« zpět na seznam Inspirujte se