Havajské ostrovy - bouřící sopky, bujná vegetace a nezapomenutelné západy slunce

Havajské ostrovy - bouřící sopky, bujná vegetace a nezapomenutelné západy slunce

Havajské ostrovy - bouřící sopky, bujná vegetace a nezapomenutelné západy slunce 9.8.2019

Havajské ostrovy jsou vysněnou destinací mnoha cestovatelů. Přestože již dávno nejsou zapomenutým rájem, jejich návštěva nabízí jedinečný zážitek. Havajané věří, že si vás ostrovy sami zavolají. Někteří toto volání slyší celé roky, než se konečně rozhodnou ostrovy navštívit. Havajské ostrovy jsou nevzdálenějším místem od pevniny na světě. Dlouhá léta byly utajeny objevitelským lodím, které brázdily oceány. Právě to přineslo tomuto místu jeho jedinečnou podobu. Když v Evropě probíhala průmyslová revoluce, na Havaji si lidé žili svým životem, měli svůj vlastní jazyk, víru, zvyky a pravidla. Když Evropané poprvé připluli, nazvali tento způsob života primitivním a barbarským. Z dnešního pohledu je to pochopitelné. Bohužel většině z nich unikla moudrost tohoto národa a důležitost toho, co se za jejich tradicemi skrývalo. A tak teprve od 70. let minulého století byl znovu obnoven zájem o objevování této ztracené moudrosti. Tedy toho, co po jejím útlaku ještě zbylo. Kromě křesťanství a nemocí, přišly s Evropany i nová pravidla. Ta potlačila a úplně zakázala domorodý jazyk, náboženství, tanec a další důležité zvyky. Protože lidé na Havaji neuměli psát, veškerá moudrost se předávala právě touto formou. V písních byla historie, ponaučení a jazyk vyjadřoval způsob jejich myšlení a hodnoty. Protože Havaj byla tak izolovaná, její obyvatelé byli závislí na tom, co se na ostrově vypěstovalo. Z jejich způsobu hospodářství dnes čerpají moderní studie na téma soběstačné hospodářství. Fascinující je také havajské porozumění přírodě a žití v souladu s jejími zákony. Havajané mají velmi silnou identitu a turistům se většinou vyhýbají. Někteří z nich se rozhodli pracovat v turistickém průmyslu a sdílet své tradice v moderní formě s těmi, kdo přijedou tyto ostrovy obdivovat. Snad nejdůležitější hodnotou ostrovů je respekt. Přestože Havajané prožili v minulosti tolik útlaku, nikdy nepřestali respektovat ostatní. Pokud se na tyto ostrovy vydáte, mějte to na paměti. Respekt ostatním lidem i přírodě je na prvním místě.

Stejně tak jako původní objevitelé, i vy můžete Havajské ostrovy vidět jako obyčejné a v mnohém nedokonalé místo, nebo se můžete rozhodnout objevovat je jako místo s jedinečnou historií, tradicí a spojit se s mystikou, kterou toto místo nabízí. Havaj je tak pohostinným místem, že se vám nebude chtít už nikdy odjet. Všichni se na vás budou usmívat a splní vám vše, co bude v jejich silách. Budete omámeni vůní tropických květů a vaše oči přivyknou výhledům na bujnou zeleň, vodopády a nekonečný oceán. Havaj má také jedno z nejpříjemnějších klimat na světě. Všudypřítomný větřík vám bude zpříjemňovat slunné dny. Havajským pozdravem je ,,Aloha”. Když budete toto slovo hledat v havajském slovníku, najdete mnoho překladů. Stejně tak jako většina havajských slov, má i toto mnoho významů a je používáno v různém kontextu. Pro zjednodušení si ho můžete přeložit jako ,,Láska”. Když tedy někoho pozdravíte slovem ,,Aloha”, znamená to něco jako ,,S láskou” nebo ,,Láska je s námi, láska je s vámi.” Pokud si chcete odpočinout od běhu života, zažít dobrodružství a nechat se inspirovat, kde jinde na světě by bylo lepší místo!

Havaj je 50. státem USA. Kromě přírodní krásy zde najdete skvělou infrastrukturu, obchodní centra, prvotřídní restaurace, americké fast foody, moderní hotely i luxusní soukromé vily. Havaj je místem splněných snů. Přejte si a bude vám to splněno. Nechte svou fantazii, aby vás vzala do těch nekrásnějších míst. Tady se fantazie stane skutečností.

Jediné mezinárodní letiště je na ostrově Oahu. Pokud tedy letíte z jiné destinace než z USA, přistanete právě tady. Oahu je úžasné. Honolulu je moderní město plné hotelů, restaurací a obchodů. Najdete zde obrovský Apple Store i dvoupatrový obchod Victorias Secret. Některé z luxusních butiků jsou součástí hotelů. Sobota - stejně jako všude jinde na světě - je i tady dnem nákupů. Honolulu má nádhernou bílou pláž s výhledem na horu Diamond Head. Pronajatým autem pak můžete objet i kulturní a přírodní krásy tohoto ostrova. Zajeďte si vyzkoušet kitesurfing na pláž Kailua (kam mimochodem jezdil trávit Vánoce Barack Obama s rodinou), stavte se na oběd v Whole Foods, kde si vyberete z široké řady čerstvě připravených organických jídel a nasávejte místní uvolněnou atmosféru. Vydejte se na projížďku po ostrově, zastavte se po cestě na některé z  ,,North Shore” pláží, abyste obdivovali místní surfaře a den zakončete romantickým přípitkem při západu slunce na Sunset Beach.

Úplným opakem Oahu je ostrov Kauai. Je nejmenší z ostrovů a můžete sem letět přímo z Los Angeles nebo ze San Francisca. Ostrovu se přezdívá ,,Zelený ostrov”. Hned po příletu vám bude jasné proč. Bujná vegetace, tropické květiny a vodopády doslova za každou zatáčkou. Ostrov Kauai je ze všech ostrovů nejméně civilizovaný. Ukrývá několik světově jedinečných skvostů. Jedním z nich je pobřeží Napali, které je přístupné pouze lodí. Strmé útesy porostlé zelení padají do azurově modrého oceánu. Můžete se projít po jejich vrcholcích - návštěvou národního parku, obdivovat je z vody - plavbou katamaránem, nebo z vrtulníku. Vrtulník vás vezme mezi jednotlivé věže útesů a vy budete mít pocit, že putujete časem do jiné dimenze. Je to nezapomenutelná podívaná. Na ostrově Kauai najdete mnoho příležitostí pro půldenní i jednodenní túru. Kauai je místem odpočinku. Nejsou to lišky, které zde dávají dobrou noc, ale slepice. Potkáte je nejspíš už na letišti. V roce 1992 se ostrovem prohnal hurikán a doslova osvobodil veškeré domácí slepice. Začaly žít všude, a to naprosto nekontrolovaně. Někdy vám kokrhání kohoutů bude připomínat prázdniny u babičky na vesnici. Ponořte se do místního klidu a načerpejte novou energii.

Ostrov Maui je skvělým místem ke koupání a k pozorování velryb. Jeho pláže jsou písčité a vody klidné. Je nejlepším místem k pozorování velryb v jejich sezóně - ta je poloviny prosince do začátku května. Maui nabízí širokou nabídku vodních sportů a potápění. Můžete se projíždět v kabrioletu nebo v džípu s otevřenou střechou, pozorovat nádhernou přírodu a vydat se na výlet do Hany. Známá ,,Road to Hana” je nejdelší silnicí deštným pralesem v USA. Na pouhých 84 kilometrech projedete 617 zatáček a přejedete přes 54 mostů. Motto ,,Cesta je cíl” je tu na místě. Budete moci obdivovat nejen bujné rostlinstvo, ale také krásné vodopády. Ostrov Maui je více turistický, než Kauai. Je vhodný pro ty, kteří na dovolené nepotřebují městský ruch, ale uvítají více civilizace ve smyslu nabízených služeb turistům, golfová hřiště, výlety po ostrově, výběr restaurací apod.

Největším ostrovem havajského souostroví je Big Island. Původní název tohoto ostrova je Hawaii. Ostrov Big Island je plný protikladů. Deštný prales, ztuhlá lávová pole a modrý oceán. Setkává se tu živel ohně s živlem vody. A přesně takový na vás bude ostrov dělat dojem. Když se vydáte na výlet do vulkanického parku, budete mít chvílemi pocit, že se vám země hýbe pod nohama. Najdete zde nejaktivnější sopku na světě Mauna Loa. Podle legendy je sídlem havajské bohyně Pele, která je známá svou prudkou povahou. Nejvyšší hora je Mauna Kea. Pro původní obyvatele Havaje je posvátným místem. Už několik let se ji snaží chránit protesty před výstavbou obrovského teleskopu. Stejně jako na ostrově Kauai, doporučujeme i tady let helikoptérou. Ukáže vám lávová pole a nádheru tohoto ostrova z nezapomenutelné perspektivy. Pokud se rozhodnete objevovat ostrov autem, můžete se po cestě zastavit na některé z nádherných pláží s černým nebo s bílým pískem. V zátoce Kealakekua jsou dodnes zachovány pozůstatky havajských chrámů. Právě zde také kdysi přistál kapitán James Cook. V ranních hodinách do zátoky připlouvají delfíni. Můžete zde šnorchlovat, nebo vyplout na kajaku. Na této straně ostrova, v oblasti Kona, jsou nejkrásnější západy slunce. Naplánujte si piknik na pláži a pozorujte, jak se slunce dotkne vody. Říká se, že když budete naslouchat s otevřeným srdcem, uslyšíte krátké zasyčení.

Text: ©Lucie Carthy pro Inspiration Travel
Foto:
©Klára Valentová

« zpět na seznam Inspirujte se