Křehká příroda v Botswaně

Křehká příroda v Botswaně

Křehká příroda v Botswaně 28.4.2016

Co se týče kempů, vyzkoušeli jsme jich hned několik a rádi vám je představíme.

Kemp Meno a Kwena (krokodýlí zub) se nachází nad řekou Boteti a v jehož blízkosti se každoročně od dubna do května soustřeďuje populace zeber a pakoňů. Jedná se o velmi autentický kemp s milým a ochotným personálem, kvalitními průvodci a skvělým jídlem. První noc na safari - a v noci jsme vzbuzeni zvláštními zvuky zvířat a dalších neidentifikovatelných zvuků. Těžko se opět usíná a honí se nám hlavou různé představy. U ranní kávy jsme diskutovali zvuky předešlé noci s ostatními hosty i průvodci. Prý to bylo stádo slonů, které se brodilo řekou přímo pod našimi stany. Ulevilo se nám a byli jsme rádi za tento zážitek první noci na safari.

V okolí kempu můžete podniknout spoustu zajímavých výletů. Ať už vyrazíte na klasické safari s průvodci, kteří se rádi podělí o své zážitky a znalosti, nebo zvolíte netradiční výlet s křováky do buše, kde budete zasvěceni do jejich každodenního života, budete nadšeni.  Křováci mají naprosto odlišný styl života, než na který jsme zvyklí. Veškeré nástroje si vyrábí sami z kamenů, dřeva, rostlin a kostí. Nebydlí v tradičních vesnicích, ale jen v dočasných domcích, které postaví z věcí, které mají po ruce a po nějakém čase se zase vydají dál. Jejich obydlí poznáte podle toho, že jsou stavěna do kruhu kolem vodních toků. A jejich majetek? Vše, co vlastní nosí vždy u sebe. A jak rádi tráví čas? Společně. Rádi si povídají, hrají na vlastnoručně vyrobené hudební nástroje, nebo tančí posvátné tance.

Pokud plánujete výlet do Botswany s rodinou, ideální variantou jsou kempy Ker & Downey, např. Shinde, nacházející se v severní části delty řeky Okavango. Tento kemp se na rodinnou klientelu specializuje a nabízí speciální program „Explorers“ právě pro děti, které se naučí například rozdělávat oheň pomocí dvou klacíků, stopovat zvířata a rozeznávat jejich stopy a také si vyzkouší jízdu tradiční kánoí mokoro. Má i menší klasický stanový tábor „Shinde tented camp“, který právě slouží pro tyto programy. Pohostinnost a kvalita těchto kempů je na velice vysoké úrovni. Zde jsme spatřili smečky divokých psů, stádo pakoňů unikající z dohledu lví smečky, lvi na přesunu a samozřejmě zebry, žirafy a spousta ptactva.

Velmi kvalitní Machaba kemp, též vhodný pro rodiny s dětmi všeho věku. Máme jej spojený zejména se vzpomínkami na Leoparda alias našeho průvodce, který si získal přezdívku díky tomu, že dokáže jednoduše vystopovat levharty. A my to jen můžeme potvrdit! Hned na první vyjížďce na safari jsme na jednoho levharta narazili a to byl opravdu zážitek na celý život. První setkání s levhartem a hned vidíme, jak vyšplhá na strom a uvelebí se na větvi s tlapkami visícími volně ve vzduchu. Nádhera! Tento kemp navíc nabízí i speciální mini kemp skládající se pouze ze 4 stanů, takzvaný Little Machaba, který poskytne komfort a luxus ve stanech ve stylu padesátých let dvacátého století a celý je ideální hlavně pro rodiny, nebo i pro menší incentivní cesty.

Dalším na řadě je Belmond Eagle Island Lodge. Kemp ležící na Orlím ostrově v srdci řeky Okavango, ve kterém jsme zažili nezapomenutelné příhody. Kemp je nově rekonstruovaný, a pokud budete hledat typické safari stany, ty zde nenajdete. Kemp a obzvláště chatky/pokoje jsou ve velmi moderním stylu s veškerými vymoženostmi včetně vlastního bazénu „tzv. plunge pool“ s výhledem na řeku u každé chatky. A co všechno můžete v kempu a jeho okolí spatřit? Pokud budete mít štěstí jako my, třeba narazíte na lvici, která bude na lovu a úspěšně najde oběť, kterou pak zanechá nazdařbůh, a vy při bližším zkoumání zjistíte, že ulovila luskouna - velmi vzácné zvíře, které připomíná pásovce a není běžně k vidění. I naši průvodci byli z tohoto „sighting“ nadšeni, fotografovali se s luskounem a posílali fotky svým přátelům a kolegům po celé Botswaně!  Při vyhlídkovém letu vrtulníkem nad řekou Okavango se nám naskytly krásné pohledy na nespočet krokodýlů a hrochů, kteří byli zřetelně vidět v průzračné vodě zmíněné řeky. V okolí řeky uvidíte rozprostřené místní vesnice i se zdejšími obyvateli a v neposlední řadě se budete moci kochat i místní faunou, která je naprosto odlišná od té evropské. Ale za zážitky nemusíte chodit daleko, i v prostředí kempu se dá narazit na místní zvířata, a proto je nutné po setmění chodit do svých stanů jedině s průvodcem, my kupříkladu jeden večer spatřili levharta. Právě jsme dojedli večeři, když tu se k nám přihnal průvodce a oznámil nám, že je v kempu levhart a můžeme se na něj jít podívat. "Ale opatrně", zašeptal! Se skupinkou několik dalších lidí jsme za ním hned vyrazili. Levhart se pohyboval opravdu v bezprostřední blízkosti restaurace, kouknul se naším směrem a začal tiše našlapovat proti naší skupince, která se pomalu začala schovávat za průvodce a couvat. Vyčkávali jsme, co přijde, srdce všem bušilo. Pár okamžiků, na to se levhart otočil a nenuceně odešel. Od toho večera jsme byli v kempu i přes den opatrnější. Člověk nikdy neví, kdy a kde se objeví nějaké překvapení.

Kemp Selinda leží v severnější části v oblasti Linyanti sousedící s Namíbií a patří do skupiny kempů Great Plain Conservations. Tato společnost působí po téměř celé Africe a jejich zásadou je snaha o zachování divočiny a živočichů, kteří v ní žijí, a hlavním krédem je podpora udržitelného rozvoje. Příroda je tu jiná, tajemná s vysokou trávou a palmami. Při vyjížďce jsme narazili na skupinku lvů, kteří si to vykračovali po písčité cestě ve vyjetých kolejích od jeepů. Typický obrázek z Afriky, na který jsme se moc těšili a z Afriky jsme neodjeli bez něj. Kemp nabízí také několika denní expedice na kánoích, kde se plavíte jedním z koryt deltou Okavanga po cestě přespáváte v mobilním kempu, který postaví a ve kterém vám i večeři připraví zkušení průvodci.

Po Selindě jsme navštívili i sousedící kemp Zarafa, který je považován za nejlepší v Botswaně. Patří do řetězce Relais & Chateaux a National Geographic ho zařadil na seznam jedinečných ubytování. Je jistě ve špičce top kempů v Botswaně i celé Africe. Měli jsme možnost ochutnat kanapky při odpoledním čaji, které se nám rozplývaly na jazyku. Pokoje jsou velmi prostorné, s měděnými vanami a terasami vyhlížejícími na řeku.

Lebala kemp je pěkný jednoduchý kemp s prostornými pokoji. Zajímavostí kempu je, že tu na vyjížďky jezdí i stopař, který průvodci pomáhá a navádí ho, a průvodce má tak více času věnovat se klientům, zatímco stopař hledá cestu. A nám se tato kombinace osvědčila. Narazili jsme totiž na početnou lví rodinu hned s osmi roztomilými lvíčaty a snad hodinu jsme bedlivě pozorovali každý jejich krok. Viděli jsme je, jak lezou na kopec písku, zkoumají větve keřů, škádlí se navzájem a dokáží si vyhrát celý den.

Po každé odpolední vyjížďce vás čeká takzvaný "sundowner". Jedná se o pozorování západu slunce v přírodě, kdy má s sebou průvodce připravené kanapky lehké občerstvení, a vámi předem objednaný drink (Gin and Tonic, please!) pro vás při západu slunce namíchá. S drinkem v ruce si tak můžete naplno tento nádherný okamžik vychutnat. Není nad tyto momenty, kdy pozorujete slunce, jak pomalu zapadá, zároveň pozorujete okolní zvěř a přitom posloucháte zvuky divočiny.

Na Afriku máme krásné vzpomínky a sami jsme si ověřili, že jakmile ji jednou okusíte, zamilujete se do ní… a budete se vracet! Zůstala v našem srdci.

Foto: ©Klara Valentova 

« zpět na seznam Inspirujte se