Benátky v proměnách staletí

Benátky v proměnách staletí

s česky hovořícím odborníkem na umění Vladimírem Röselem

Doporučená délka: 7 nocí (5 nocí Venezia + 2 noci Asolo). Délku je možné uzpůsobit již od 3 nocí.

Zájezdy na míru do Benátek jsou koncipované jako komentované prohlídky pamětihodností s přehledem bohatství umění a historie, které město nabízí. Cílem je představit slohovou škálu umění, staveb, architektury a doplnit o historické souvislosti událostí a aktivit Benátek. Pro pochopení života na laguně je třeba také navštívit benátské vily v oblasti Brenta, Vicenza, Asolo a Castelfranco, které byly vybudovány v 16.-18. století.

Něco málo z historie

Od středověku jsou Benátky cílem návštěvníků. Původně se zde zastavovali především poutníci na cestě do Svaté země. Město samotné se neustále vyvíjelo jako jedinečná destinace nejenom pomocí církevních pamětihodností a opulentních slavností, ale také pro potěšení, poučení a zábavu příchozích. Organizované prohlídky s průvodcem nabízely celou řadu služeb již ve 14. století.

Turisté či cizinci začali převyšovat svým počtem domácí usedlíky už ve 40. letech 19. století, kdy se město stalo vyhledávaným pozůstatkem minulosti a útočištěm před "hrůzami" industrialismu. O to více dnes v 21. století rádi využíváme všech civilizačních vymožeností, abychom do Benátek jednoduše dorazili. Uzavřeli se před okolním světem na ostrovech v laguně nabízející nejenom romantické zážitky vyvolávající pocit života v minulosti, ale také poučení o historickém vývoji výjimečné „republiky“, která fungovala skoro 1000 let.

Co si užijete

Po krátkém letu z Prahy je možné si užít několikadenní útěk, luxusní ubytování, středomořskou kuchyni a dechberoucí umění. Ve městě bez aut, za to plném lodí, můžete třeba jenom pozorovat gondoly, motorové čluny a lodě, jak manévrují po kanálech, nebo se v nich projedete při prozkoumávání pamětihodností.

Zaujme-li vás pobyt v městském paláci, můžete připlout motorovým člunem přímo z letiště. Hledáte-li klid a samotu, najdete ji v bývalém klášteře na samostatném ostrově, který je přístupný jen soukromým člunem. Do historického jádra města a za výborným jídlem vybraných restaurací však můžete odsud vyrazit kdykoliv.

Nemusíte mít strach ze spleti uliček, kanálů, mostků a mostů, zajistíme vám na celý pobyt doprovod s komentovanými prohlídkami historických budov i přehledu vývoje architektonických slohů a umění, která jsou v Benátkách k vidění.

Ve městě není zřejmě jediné místo, které by někdo již nenamaloval. Bude jenom na vás najít si a zamilovat to své. Budete tak mít pádný důvod vracet se a objevovat nové pohledy na jedinečná zákoutí, která Benátky skrývají.

Doporučené hotely: Aman Venice, Gritti, Cipriani, Bauer Palazzo, Palazzo Stern, Palazzo San´t Angelo, Ca Maria Adele, Palazzo Barbarigo
Letiště: Marco Polo, Treviso

Kdo vás bude provázet

Komentované prohlídky v Benátkách vede Vladimír Rösel, vzděláním ekonom, který se zabývá historií umění více než 40 let, původně jako lektor ve sbírkách Národní galerie v Praze. Znalosti přímo v Benátkách získal mimo jiné na stipendiu v roce 1989 ve sbírce Peggy Guggenheim Collection, kde vedle moderního umění studoval také vývoj historie umění a architektury v Benátkách. Se sbírkou Peggy Guggenheim Collection v Benátkách pak připravoval kooperační výstavní program během svého působení v roli generálního ředitele Národní Galerie v Praze v letech 2011 až 2013. V té době také realizoval výstavu benátské školy starého umění s obrazy z 15. století, umělecké rodinné dynastie Vivarini. V posledních letech se Vladimír specializuje na komentované prohlídky zaměřující se na tvorbu starých mistrů ve veřejných, nadačních a církevních sbírkách.

Pobytový program v Benátkách s historicko-uměleckými tématy připravil Vladimír Rösel na základě mnohaletých zkušeností s destinací a životem v Benátkách. Rád se tímto s vámi podělí o osobní fascinaci z téměř tisícileté historie existence Benátské republiky.